Kliničko bolnički centar Priština sa privremenim sedništem u Gračanici se poslednjih godina često suočava sa nedostatkom osnovnih sredstava za normalno funkcionisanje. Upravnik KBC Priština doktor Zvonko Đurđević kaže da ovoj zdravstvenoj ustanovi, osim analgetika i anastetika, nedostaje i stučni kadar.
“Kliničko bolnički centar u Gračanici pruža sekundarnu i tercijalnu zdravstvenu zaštitu stanovnicima južno od Ibra. Mi smo veliki potrošači, sve nam je potrebno, od sanitetskog materijala do lekova. Da bi lekar i lekarska ekipa odradili posao kako treba, osnovna pretpostavka su adekvatni uslovi“, navodi Đurđević.
Kliničko bolnički centar Priština sa privremenim sedištem u Gračanici funkcioniše po sistemu Republike Srbije, ali se snadbevanje ove ustanove neophodnim medikamentima i materijalima vrši preko tendera koje raspisuje Republički fond za zdravstveno osiguranje.
Doktor Đurđević kaže da je poslednja isporuka lekova bila prošle godine.
„U periodu od šest meseci, mi smo uspeli nekako da izađemo na kraj. Sada je situacija takva da trošimo poslednje zalihe sanitetskog materijala. Veliki problem je što kada neko dobije posao, odnosno tender, do momenta distribucije lekova prođe puno vremena. Velika je papirologija, potreban je veliki broj dozvola, da bi smo mi dobili traženi artikl“, objašnjava dr Đurđević.
Direktor Doma zdravlja Gračanica Dejan Milanović kaže je situacija u ovoj zdravstvenoj ustanovi dobra, da imaju dovoljno lekova. Krajem juna očekuju još jednu isporuku.
“Kada je u pitanju sanitetski i potrošni materijal, Dom zdravlja Gračanica je preko centralne javne nabavke osiguran po tom pitanju. Za narednih šest meseci neće biti apsolutno nikakvih problema, ima dovoljno materijala. Kada su u pitanju lekovi, ampulirane terapije ima je sasvim dovoljno. Što se tiče lekova sa liste A1, takozvane tabletirane terapije, sprovedena je javna nabavka pre 60 dana. Preko veledrogerija, koje imaju sve potrebne papire i dozvolu za promet lekova iz Prištine, očekujuemo distribuciju tih lekova krajem juna. Nadamo se da će naša apoteka biti snadbevena sa 80% lekova koji se propisuju na lekarski recept“, istakao je dr Milanović.
Pacijenti koje smo zatekli u čekaonici Doma zdravlja, međutim, kažu da potrebne lekove uglavnom kupuju u privatnim apotekama ili uz recept nabavljaju u centralnoj Srbiji. Njihove navode potvrđuju i prazni rafovi u državnoj apoteci.
"Mi se snadbevamo uglavnom lekovima iz Srbije ili kupimo u privatnoj apoteci, jer ovde u državnoj apoteci nema lekova“, kazao nam je jedan od pacijenata Doma zdravlja Gračanica.
U nadi da će se uskoro, barem delimično, rešiti problem nedostatka lekova i sanitetskog materijala, nadležni iz obe zdravstvene ustanove apeluju na strpljenje pacijenata.