Arber Nuhiu iz centra za razvoj društvenih grupa (CSGD) kaže da je narod sa Kosova još uvek u tranziciji, pa tako pripadnici LGBT zajednice još uvek nailaze na otpor šire mase. Njegova organizacija se, kaže, zalaže za njihovu ravnopravnost.
„Mislim da su pripadnici LGBT populacije jedni od najmarginalizovanijih, ne kažem da su jedini. To je upravo zbog takve kulture, koja je instalirana na Kosovu, a i drugih društvenih normi koje postoje“, istakao je Nuhiu.
Igor Aritonović ispred Instituta za razvoj zajednica (CoDe) smatra da se mora izaći iz okvira marginalizacije, te da se društvo mora baviti institucionalno-društvenim problemima.
„Terminologija marginalizacije, odnosno, terminologija zajednice često dobija neki drugi tonalitet i neki drugi koloritet, da li to neko zloupotrebljava ili ne, ja to ne mogu da kažem, ali smo mi ti, kao deo društva koji moramo probati da tu terminologiju dovedemo na pravi put. Problem osoba sa invalidtetom, je problem društva na Kosovu, i kao takvo, Kosovo ne može da ide napred“, kazao je Aritonović.
Špresa Aguši iz Mreže organizacija Romkinja, Aškalijki i Egipćanki bavi se pitanjima prava žena i devojaka iz ove organizacije. Predstavnici ove organizacije su želeli da kroz kampanju podignu svest tim ženama o porodičnom nasilju i nasilju po rodnoj osnovi.
„Bilo je teško krenuti. Mi smo prvo pokušali da na prost način, jezikom zajednica, prvo pojasnimo šta je nasilje, koje vrste nasilja postoje, koji pravni mehanizmi postoje protiv nasilja, da bi smo kasnije nastavili sa susretima, na kojima su osim pripadnika zajednica, prisutni bil i pravnici, pripadnici policije, opštinski i socijalni zvaničnici“, navela je Aguši.
Bujar Kadriu ispred Kosovskog foruma za ograničene sposobnosti kaže da Kosovo ima zakonski okvir za određene invalidtete, ali da taj zakonski okvir nije u potpunost implementiran.
„Mi kao organizacije želimo da zakonska inicijativa pokrenuta od strane USAID-a i Centra za obuku i zastupanje resursa ATRC-a, koja će biti podrška za sve grupe, bez diskriminacije, do septembra bude dostavljena Vladi Kosova i da će taj zakonski okvir stvoriti mogućnost da se pemosti jaz koji isključuje invalide iz društva i zaštiti potrebe ljudi sa invaliditetm. Takođe, želimo da ova zakonska inicijativa bude saglasna sa Ustavom zemlje“, kazao je Kadriu.
Cilj ove konferencije je da se identifikuju oblasti saradnje između kosovskih institucija i civilnog društva.