Gračanica u podne, vedro i sunčano vreme, temperatura 15 stepeni Celzijusovih. Ništa ne sluti da je zima osim podatka da smo pre samo par dana dočekali Novu godinu. Iako onima koji se sećaju prošlogodišnjeg ledenog talasa, ovako visoke temerature u januaru deluju iznenađujuće, blaga zima nije ekstremna pojava, kaže profesor meteorologije na Univerzitetu u Prištini Sulj Tahirsuljaj.
„Više puta je vreme bilo ovakvo i na Kosovu i u regionu. Prema tome nije neka vanredna situacija. To su normalne pojave meteoroloških elemenata i događaja. Region se nalazi u normalnom stanju što se tiče klimatologije“, kazao je Tahirsuljaj.
Topao vreme uglavnom prija onima koji nisu ljubitelji minusa i snega, ali pojedini meštani Gračanice su zabrinuti zbog moguće pojave virusnog gripa.
U Domu zdravlja u Gračanici upozoravaju da nagle promene vremena i oscilacije u temperaturama loše utiču na hronične bolesnike.
„To je fiziološki stres za svaki organizam. Dok zdravi organizam lako podnosi te nagle promene, bez tegoba, to jeste veliki problem za hronične bolesnike. Kod starijih ljudi mogu da se jave tegobe poput malaksalosti, glavobolje, vrtoglavice, zujanja u ušima, izrazite pospanosti. Kod hroničnih bolesnika, kada zahladni najveći problem imaju respiratorni bolesnici“, kazao je lekar opšte prakse Dalibor Stojanović.
Najbolja zaštita je prema rečima lekara vakcinacija protiv sezonskog gripa. Osim toga, provetravanje prostorija, adekvatno oblačenje, konzumiranje puno voća i povrća, mogu da organizam učine otpornijim na viruse.
Januar ipak neće proći bez većeg minusa i snega koji se očekuje već u narednim danima.
„Najniža temperatura u ravnicama biće i do -19 stepeni na planinama i do – 22 stepena. To će trajati 10 do 12 dana. Večeras očekujemo kišu u planinskim predelima i visoravnima biće i malo snega ali s eon neće puno zadržavati“, kazao je profesor Tahirsuljaj.
Najniža temepratura na Kosovu izmerena je 1963. godine u Gnjilanu, kada je živa na termometru pokazala -32,4 stepena.