Predstavnici Evropske unije i Ujedinjenih nacija, u pratnji kosovskih zvaničnika, obišli su Janjevo i upoznali sa kulturnim i verskim nasleđem ovog sela koje se nalazi 20 kilometara jugoistočno od Prištine.
U Janjevu trenutno živi oko 170 meštana, a bilo je dom za više od četiri hiljade ljudi. Poznato je po nekada brojnoj hrvatskoj zajednici.
EU planira da nastavi sa donacijama ovom delu Kosova, rekao je šef Kancelarije EU na Kosovu Tomaš Sunjok. On je tokom posete informisan i o lokalnim problemima.
„Naš je fokus na kulturnom nasleđu. Planiramo da doniramo dva miliona evra iz našeg programa, da se ovde obnove pojedine kuće koje smo jutros obišli. To je deo našeg puta 2021. o kome moramo da razgovaramo sa predstavnicima vlade i skupštine, kako da ratifikujemo te dogovore. Očekujemo dodatne donacije iz Vlade Kosova i siguran sam da možemo da poboljšamo život u ovoj zajednici kako bi bila turistički atraktivna. Nije daleko od Prištine i ima potencijala“, naveo je Sunjok.
Koordinatorka za razvoj UN-a na Kosovu Ulrika Rikardson se slaže da Janjevo ima puno potencijala, ne samo za turizam, već i za svakodnevni život žitelja.
„Janjevo je izvanredan park koji je napušten. On treba da ponudi svu svoju lepotu uz našu pomoć“, poručila je Rikardsonova.
Ambasadorka Hrvatske na Kosovu Danijela Barišić napomenula je da Janjevo svedoči multikulturalnosti i multietničnosti.
„Imamo predivnu prirodu i kulturno nasleđe. Jedino što treba da uradimo jeste da ih aktiviramo, kako bi ispunili svoje potrebe u interesu građana Janjeva, Prištine i celog Kosova“, kazala je Barišićeva.
Ministar zaštite životne sredine, infrastrukture i prostornog planiranja Ljiburn Aljiu se takođe dotakao važnosti očuvanja kulturnog nasleđa.
„Veoma je važno da se objekti koje smo obišli, a koji predstavljaju kulturno nasleđe očuvaju, da budu pristupačni i prežive zub vremena“, kazao je on.
Stalna predstavnica UNDP-ja na Kosovu Maria Suoko smatra da je socijalno jačanje zajednice Janjevaca jednako važno.
„Posebno smo uzbuđeni da unapredimo, ne samo kulturno nasleđe, već i ekonomske mogućnosti građana Janjeva, sa posebnim akcentom na osnaživanje žena“, rekla je ona.
Zvaničnici Evropske unije i Ujedinjenih nacija su u okviru današnje posete obišli i Murat-beg džamiju i crkvu Svetog Nikole u ovom mestu. Iako tokom rata 1999. godine u samom Janjevu nije bilo oružanih sukoba, velika većina hrvatskog stanovništva je napustila svoje domove. Najveći broj raseljenih Janjevaca u Hrvatskoj je nastanjen u zagrebačkoj četvrti Dubravi i dalmatinskom mestu Kistanju.
Sutra poseta istočnom delu Kosova
Šef kancelarije Evropske unije na Kosovu i specijalni predstavnik EU ambasador Tomaš Sunjog sutra će posetiti opštinu Parteš i učestvovati na međuopštinskoj konferenciji koju je ova opština organizovala u okviru projekta koji finansira EU: "Centar za profesionalno obrazovanje - Parteš". Pre konferencije, ambasador će se sastati sa gradonačelnikom Parteša.
"Centar za profesionalno obrazovanje" će obezbediti finansijsku podršku za 20 start-ap poslovnih ideja koje su predložile žene i mladi, kao i potpora za proširenje pet već postojećih preduzeća.