Skoro je izvesno da Ukrajina, pod napadom Rusije, neće moći da isporuči uobičajenu količinu semena slačice (gorčice, gorušice) ključnog sastojka senfa, navode iz nemačkog udruženja proizvođača Kulinarija.
U tom slučaju, u drugoj polovini ove i iduće godine senfa možda neće biti dovojno da pokrije tražnju.
"Još ne možemno da procenimo razmere deficita. Sadnja slačice treba da počne za oko dve nedelje", rekao je predsednik Kulinarije Markus Vek.
Ukrajina sada sigurno sve obradive površine prilagođava ratnim potrebama, a to ne uključuje gajenje biljaka za kulinarske potrepštine i izvoz. Pritom, problema na tržištu semena slačice je bilo i pre rata.
Nemačka seme kupuje i od Kanade, ali posle prošlogodišnje suše i prepolovljenog roda ta zemlja "sigurno neće moći da pokrije sve što se na svetskom tržištu neće pojaviti," kaže Vek.
Za sada u Nemačkoj još ima zaliha u silosima, navode iz Kulinarije, koja okuplja 130 srednjih preduzeća iz prehrambene branše.
"Zato će 2023. biti teška, jer ne možemo da procenimo koliko će semena slačice biti dostupno na svetskom tržištu," rekao je Vek.
Nije isključeno da će pojedini proizvođači potonuti, dodao je.
Potrošnja senfa je i inače u višegodišnjoj recesiji. Prema podacima udruženja, prosečan Nemac je 2010. konzumirao 1,18 kilograma senfa, a 2020. to je spalo na 805 grama godišnje.
Dvadesetak pogona sa najmanje 20 zaposlenih je pre dve godine proizvelo 80.769 tona senfa, skoro devet odsto manje nego prethodne.
Udeo senfa na tržištu kulinarskih sosova bio je 11 odsto, dok po više od 30 odsto otpada na kečap i sosove od paradajza, odnosno majonez.
Pre dve godine, više od polovine uvoza semena slačice, 52 odsto, stiglo je iz Rusije, malo više od četvrtine, 27,6 odsto, iz Ukrajine i nešto više od desetine iz Kanade.
Dakle, četiri petine uvoza uobičajeno dolazi iz Ukrajine, koja se brani od invazije, i Rusije, koja je zbog te invazije pod oštrim trgovinskim sankcijama Zapada.
Develi, bavarski proizvođač senfa i vlasnik brendova Levenzenf, Baucner i Kraljice Dižona, zrno senfa vuče iz Ukrajine, Kanade i domaće proizvodnje.
"Mizerna sezona u Kanadi je još prošle godine izazvala napetost na svetskom tržištu", saopšteno je iz te firme. Zastoja u proizvodnji pikantne paste za sada ipak nema, sastojaka ima dovoljno.
Kompanija Tomi, deo konglomerata Nestle, prema navodima jedne predstavnice seme slačice uvozi isključivo iz Kanade. Osim sa slabim rodom bilo je problema i sa prevozom u Evropu.
"Sada sve poskupljuje, pa će tako i senf," rekla je predstavnica Tomija.
Prema svemu sudeći, izgleda da Nemci i ostali neće morati da se odreknu senfa, ali će morati skuplje da ga plate.
"Imaćemo senfa," rekao je Vek. Seme je zbog deficita već poskupelo, a "očekivan slabiji rod u drugoj polovini godine samo će znatno zaoštriti stanje na tržištu," rekla je jedna predstavnica Develija.