Prva odluka o zabrani kretanja građana i privatnih automobila stupila je na snagu 24. marta i odnosila se na vremenski period od 10:00 do 16:00 časova i od 20:00 do 6:00 sati ujurtu. Međutim, odluka je 28. marta izmenjena pa od tada važi zabrana od 17:00 do 6 sati.
Posle samo nekoliko dana kosovski Ustavni sud je na osnovu žalbe predsednika Kosova Hašima Tačija ocenio da je protivustavna mera o zabrani kretanja građanima i odredio da odluka 13. aprila bude ukinuta.
Iako više puta menjana, odluka vlade nije zbunila meštane Gračanice i okolnih sela koji tvrde da se izričito pridržavaju mera i poštuju zabranu kretanja.
„Kući smo od 17 časova, čak ni u dvorište ne izlazimo. Pridržavamo se mera, tako i treba da bude jer je situacija zaista loša. Čovek treba da bude obazriv u svakom trenutku“, rekla je Violeta Mitić iz Lapljeg Sela.
„Poštujem sva pravila koje je donela vlada Kosova, tako da se ne krećem kada je policijski čas, od 17:00 do 6:00 sati ujutru“, kazao je Lazar Jovanović.
„Od 17 časova do 6 sati ujutru nema izlaska, to važi za sve pa i za mene. Poštujem pravila, koronavirus je teška bolest“, rekao nam je Miodrag Radovanović iz Gračanice.
„Da, poštujemo zabranu kretnja, ne idemo nigde kada je u toku zabrana“, tvrdi Ratko Lazić iz Batusa.
Da je zasita tako, potvrdio je i komandir policijske stanice u Gračanici Bratislav Trajković koji je kazao da na teritoriji ove lokalne samouprave nije bilo privođenja i da građani poštuju mere. On, međutim, nije želeo pred kamere.
Portparol kosovske policije za region Prištine Baki Keljani kazao je u telefonskoj izjavi za RTV Kim da građani Kosova u dobroj meri poštuju policijski čas, ali i da je do sada bilo pet slučajeva privođenja.
„Privedeno je pet osoba koje su kršile Zakon o zabrani kretanja. Dve osobe su iz Prištine, jedna iz Uroševca. Takođe, u Prizrenu je bio jedan slučaj privođenja, kao i u Mitrovici gde je jedna osoba privedena“, rekao je Keljani.
Prodavnice prehrambene robe i marketi na teritoriji opštine Gračanica uskladili su svoje radno vreme sa odlukom o zabrani kretanja građana i rade do 17:00 časova. Tvrde da robe ima u dovoljnim količinama.
„Robe ima dovoljno, mislim da su i kupci to shvatili, pa nema panike. Kupovina je redovna, bez preterane gužve“, kazala je radnica u marketu „Spektar“ u Gračanici Snežana Sojević.
„Čini mi se da je prošao onaj početni talas nestašice nekih artikala, brašna, ulja i makarona. Robe ima dovoljno. Smanjio se intezitet kupovine toalet papira, brašna... Sada je situacija nešto bolja“, kazao je vlasnik prodavnice „Mitić“, Lazar Mitić.
Na Kosovu su i dalje zatvoreni svi kafići, restorani i drugi ugostiteljski objekti. Apoteke rade 8:00 do 17:00 časova, ali je na teritoriji svake opštine određena apoteka koja dežura i nakon 17:00 časova.