Кompanije "Fajzer" i "Biontek" predale su dokumentaciju za registraciju vakcine protiv korona virusa u Srbiji 3. decembra. Prvu vakcinu, prema rečima epidemiologa Branislava Tiodorovića primiće zdravstveni radnici, policija, vojska, zaposleni u prosveti, stariji gradjani.
S druge strane, vakcinacija protiv kovida-19 na Kosovu ne može da počne pre proleća 2021. godine, izjavila je šefica za vanredne situacije u kancelariji SZO u Prištini Isme Humoli. Kako je kazala za Glas Amerike na albanskom jeziku, na Kosovu ne postoje tehnički ni profesionalni uslovi za novu kovid vakcinu, zbog čega SZO pomaže vlastima u pripremi za početak vakcinacije stanovništva.
Meštani centralnog Kosova imaju podeljena mišljenja o vakcini.
„Ne bih primio vakcinu protiv koronavirusa, jer ne verujem u te vakcine, sumnjam u njih“, kazao je Dalibor Lazarević iz Donje Gušterice.
„Mislim da je vakcina dobra za naše zdravlje. Ako je potrebno primiću je, kako kažu“, rekao je Salji Hoti.
„Primio bih vakcinu, zašto da ne, kada prima čitav narod, zašto ja ne bih. Bolje da se zaustavi ova epidemije nego da narod umire“, smatra Goran Krstić iz Preoca.
„Ne bih primio vakcinu zato što imam averziju od vakcine i uopšte od igle. Koliko su efikase dokazaće istraživanja“, rekao je Perica.
„Jedino nam je vakcina rešenje i primio bih je. Imam sestru u inostranstvu kaže da je tamo katastrofa i da su počele da se primaju vakcine“, kazao je Janko Janković.
„Šta da mislim o vakcini, ko hoće da je primi primiće je. Ja neću“, rekao je sagovornik koji nije želeo da otkrije svoje ime.
Dok su građani centralnog Kosova u nedoumici, vakcinacija je pre tri dana počela u Velikoj Britaniji. Najhrabrija je bila devedesetogodišnja Britanka iz Severne Irske, koja je prva primila vakcinu.
Prema podacima od 10. decembra, na Kosovu je ukupan broj zaraženih od početka pandemije je 45.004. U Srbiji su zvanično potvrđena 249.224 slučaja infekcije.