„Došlo je desetak vojnika, civilnim automobilima. Pitali su nas za mišljenje o tome da li bi bilo dobro da manastir umesto KFOR-a obezbeđuje Policija Kosova, o izgradnji puta oko manastira i drugim pitanjima vezanim za manstir Visoki Dečani“, rekao je jedan od stanovnika Goraždevca čije ime je poznato redakciji Radio Goraždevca.
Meštanin je naglasio da su gotovo svi odgovorili negativno i naveo da ovdašnji Srbi nemaju poverenja u Policiju Kosova.
„Pre samo nekoliko godina više od pedeset mladih, obrazovanih ljudi, konkurisalo za prijem u policiju, ali nijedan nije primljen. Treba li veći razlog da im ne verujemo, kada policija nije multietnička“, zapitao se on.
Radio Goraždevac je povodom ovog događaja kontaktirao glavnu komandu KFOR-a, ali odgovor do objavljivanja vesti nije stigao.
“Svima je poznata teška situacija u kojoj manastir živi već 22 godine, izložen oružanim napadima i institucionalnim pritiscima od strane kosovskih institucija koje ne poštuju ni zakone ni sudske odluke sopstvenih sudova. Posebno začuđuje da KFOR prethodno o ovim pitanjima nije pitao za mišljenje ni našu Eparhiju, ni manastir Visoki Dečani, koji su ovih dana zatražili dodatnu zaštitu nakon najnovijih pretnji i incidenata. Ovakve ankete u našem narodu doživljavaju se kao svojevrstan pritisak i provokacija i ne vode izgradnji poverenja”, rekao je za Radio Goraždevac iguman manastira arhimandrit Sava (Janjić).
On je zaključio da "ni manastir ni Eparhija raško-prizrenska nisu obavešteni o bilo kakvoj anketi ili prepuštanju zaštite manastira od strane KFOR-a Policiji Kosova".