Kako je i kada tačno 1. april izabran za svetski dan šale nije jasno utvrđeno. Prema nekim zapisima, ovaj praznik pojavio se krajem srednjeg veka u Evropi kao “Dan svih luda”. Pojedini naučnici smatraju da praznovanje ima veze sa žiteljima starog Rima, jer su upravo oni bili poznati po dobroj zabavi i bahanalijama. Međutim, postoje i oni koji veruju da se taj običaj pojavio u 16. veku u Francuskoj, jer, navodno, onom ko je nasamaren kažu da je dobio “aprilsku ribu”. Prema jednoj teoriji, taj datum se vezuje za usvajanje Gregorijanskog kalendara kada je izraz “aprilska luda” pripisivan onima koji su se i dalje držali starog, Julijanskog kalendara.
Glumac Narodnog pozorišta Priština Milan Vasić kaže za RTV Kim da je odrastao u porodici gde je šala najbitnija.
„To je opet pozitivan duh, ne može svako da se šali, prosto trebaš da se rodiš u takvoj porodici da bi znao za dobru šalu. Svaki čovek koji poznaje šalu i koji razume to, normalno prvo zbija šale na svoj račun. Ko ne zna da zbija šale na svoj računk, onda nije šaljivdžija nego je pokvaren čovek koji hoće da povredi nekog ili uvredi. Moja šala je kao i kod mog oca, sve na prvu i na svačiji račun kao i na svoj i prihvatanje šale. Šala, smeh, pesma, vedar duh to je nešto što održava čoveka u životu“, rekao je Vasić.
Pozitivan, duhovit, lak, težak, crni, da li kao parodija, satira ili vic, humor pomaže ljudima da se kroz smeh opuste i bar u trenutku zaborave na tešku svakodnavnicu.
„Volim kada neko ima zdrav smisao za humor i volim šale, ali volim i da se šale na moj račun. Vodim se time da je dan bez smeha i bez šale izgubljen dan“, rekla je Milena Maksimović iz Radeva.
"Volim da se šalim. Ako se šališ moraš da znaš i da primiš šalu", rekao je prolaznik u Gračanici.
Dan šale je prilika da ljubitelji humora i dobre zabave ispune sebi i drugima dan smehom. Prvoaprilske šale imaju za cilj da nekog dovedu u humorističan položaj, a u trenutku kada je šala prihvaćena, onaj koji je osmislio uzvikuje poznatu frazu "Aprili-li".