Međunarodna federacija novinara (IFJ), kaže da danas, biti novinar, znači da „uzimanje dece iz škole može biti opasnije od prijavljivanja u ratnoj zoni“.
Od 1998. do 2005. godine na Kosovu je ubijeno i nestalno 14 novinara i medijskih radnika. Ni danas ne zna se ko su otmičari i ubice.
Po NUNS-ovoj bazi podataka, 2018, godine su se u Srbiji dogodila ukupno 102 napada na novinare, od čega sedam fizičkih, 72 pritiska i 23 verbalne pretnje. U 2019. do danas, NUNS je zabeležio 100 napada od kojih su 9 fizičkih, 1 na imovinu, 68 pritiska i 22 verbalne pretnje.
Međunarodna federacija pokrenula je globalnu kampanju o kraju nekažnjivosti zločina nad novinarima kako bi se nadležni i javnost podsetili na zločine koji godinama nisu ni rešeni ni procesuirani.
Inicijativu IFJ-a podržalo je i Udruženje novinara Srbije, ocenivši da u Srbiji najveći broj odgovornih za napade na novinare i medijske radnike nije kažnjen ili uopšte nije pokrenuta istraga protiv njih.
UNS podseća da je čak 39 novinara i medijskih radnika koji su radili za srpske redakcije, među kojima su Slavko Ćuruvija, Milan Pantić, Dada Vujasinović i žrtve bombardovanja RTS-a, ubijeno, oteto, nestalo ili izgubilo život pod nerasvetljenim okolnostima, u periodu od 1991. do kraja 2001. godine.