Kosovo je rangirano na 40. mestu među 45 zemalja u regionu Evrope, a njegov ukupni rezultat (60,1 - 86. mesto od ukupno 187) je ispod regionalnog proseka.
"Uprkos tome što je postiglo određeni napredak u tranziciji ka tržišnoj ekonomiji sa makroekonomskom stabilnošću, Kosovo još uvek u velikoj meri zavisi od doznaka i finansijske i tehničke pomoći zapadnih donatora i dijaspore", navedeno je u analizi Heritidž (Heritage) fondacije.
U saopštenju za javnost, APK ocenjuje da u trenutku kada Kosovo treba da ohrabri i privuče domaće i strane investicije, niska ocena ekonomskih sloboda pokazuje potrebu za aktivnim pristupom državnih institucija u rešavanju pitanja koja se odnose na indikatore vladavine prava, veličine vlade i regulatorne efikasnosti, sa fokusom na imovinska pitanja, efikasnost pravosuđa, integritet vlade, poresko opterećenje, državnu potrošnju, fiskalno zdravlje, slobodu poslovanja i slobodu rada.
APK je posebno zabrinuta zbog pogoršanja petogodišnjeg trenda ekonomskih sloboda, jer je Kosovo palo na dno kategorije "delimično slobodnih", kao i zbog neodgovarajućeg odgovora Vlade Kosova na krizu koju je izazvao kovid-19.
"Rangiranje na 86. mestu na globalnom nivou je povod za zabrinutost koja kontinuirano tišti Američku privrednu komoru i druge organizacije privatnog sektora na Kosovu", navodi se u saopštenju.
APK je pozvala Vladu Kosova da nastavi sa aktivnom primenom plana ekonomskog razvoja, hitno rešavajući indikatore sa najnižim rejtingom.
"Izražavajući zabrinutost zbog činjenice da mehanizmi dijaloga kao što je Nacionalni savet za privredu i investicije nisu uspostavljeni više od godinu dana, APK poziva Vladu Kosova da se uključi u aktivan javno-privatni dijalog koji, između ostalog, koristi zemlji i njegovom ekonomskom napretku", zaključuje se u reagovanju APK.
Kosovo je najlošije ocene dobilo u oblastima imovinskih prava, efikasanosti pravosuđa, integriteta vlade i finansijskih sloboda i zabeležilo je pad od 6,4 poena u odnosu na prošlu godinu.
U "delimično slobodne zemlje" svrstane su i Hrvatska (45), Albanija (50), Severna Makedonija (53), Srbija (59), te Bosna i Hercegovina (68).
Crna Gora se sa prosečnom ocenom od 57,8 indeksnih poena nalazi u grupi delimično neslobodnih zemalja na 103. mestu.