Vesti
Drugi pišu

Zvezda u Tirani – ni mediji ne uspevaju da podgreju tenzije

Očekivalo bi se da pršti od varnica i političkih izjava i zaveta. Ali, pred duel srpskog i albanskog šampiona od toga gotovo da nema ni traga. Smirivanju strasti doprinosi i to što se igra bez publike, piše Dojče Vele.
Zvezda u Tirani – ni mediji ne uspevaju da podgreju tenzije
Ilustracija (Foto pixabay.com)

Šef stručnog štaba i kapiten Tirane se uzdaju u Boga, a srpski trenerski "bard" Milan Živadinović upozorava igrače Zvezde da budu svesni "svetog grba" koji nose. Žuta štampa i tabloidni portali u obe zemlje dovijaju se da pronađu poneku anonimnu objavu na društvenim mrežama koja bi im dala povoda da podgreju atmosferu.

"Jezive pretnje", naslovio je portal Mondo tekst o objavi navijačke grupe Tirana Fanatics na kojoj je transparent sa natpisom "Srbe na vrbe".

Ali, kao da to više nije to. U drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona će Crvena Zvezda u utorak uveče na megdan Tirani, a zbog pandemije će tribine biti prazne. U skladu sa tim, kao da je i atmosfera manje nabrijana, nego što bi se moglo pretpostaviti.

"Novine i televizija naravno žele da dodaju emocija, da od ovoga naprave više od utakmice. Ali na kraju, to je samo utakmica i tako je treba shvatiti", kaže za Dojče Vele Andi Deka, sportski novinar iz Tirane i glavni urednik platforme Sportnjuz.

Ako tenzija i ima, razlog je isti kao i do sada, kaže Deka: političke napetosti oko Kosova. "Osim toga, tribina Crvene Zvezde je devedesetih bila regrutno mesto paravojske koju je predvodio Arkan. Ni pre toga odnosi Albanije i Jugoslavije nisu bili najbolji od pedesetih godina."

Dron i posledice

Šest godina prošlo od političke detonacije na stadionu Partizana, gde je utakmica kvalifikacija za Evropsko prvenstvo između Srbije i Albanije prekinuta kada se nad terenom pojavio dron sa zastavom Velike Albanije. Koškanje igrača, uletanje navijača, skandiranje pretnji… epilog je bila pobeda Albanije za zelenim stolom i oduzimanje tri boda Srbiji.

Usledila je serija napada na albanske pekare u Vojvodini, nacionalističko divljanje usmereno protiv pravoslavnih Grka na jugu Albanije, sukob etničkih grupa u Beču.

Potom su 2017. godine Partizan i Skenderbeg igrali dvomeč Lige Evrope bez većih incidenata.

Stvar je podgrejana tokom Svetskog prvenstva u Rusiji pre dve godine kada su švajcarski reprezentativci albanskih korena Đerdan Šaćiri i Granit Džaka slavili golove pokazujući prstima znak dvoglavog orla, podsećajući na albansku zastavu. I srpski i albanski mediji nedeljama su brujali o tome

Samo fudbal, Zvezda favorit

Beogradski mediji su čak pokušali da naprave veliku temu od pitanja da li će Zvezdi biti dozvoljeno da klupski kuvar nadgleda spremanje obroka u hotelu u Tirani kako nešto ne bi bilo podmetnuto u hranu.

Međutim, ti medijski pokušaji da se naduvaju tenzije nisu daleko stigli. Izjave iz oba kluba deluju gotovo akademski.

"Nema potrebe za tenzijama. Mi igramo fudbal i zato idemo u Tiranu. Daćemo sve od sebe da pobedimo", rekao je Zvezdin golman Milan Borjan.

Kapiten Tirane Idriz Bata rekao je da je Zvezda favorit.

"Ali, u fudbalu nije sve uvek tako prosto. U fudbalu pobeđuje onaj ko više želi pobedu, bez obzira na snagu tima. Svakako nećemo izaći na teren da se predamo."

Novinar Boris Jovanović, direktor portala sportske.net, kaže da "Zvezda ne bi trebalo da razmišlja ni o čemu drugom osim činjenici da igra protiv prosečne ekipe koju bi u regularnim uslovima trebalo da dobije".

"Moram da priznam da mi je drago što se igra bez publike jer provokatora ima na obe strane, a i ovakve stvari uvek koriste političari da izazovu neku jeftinu emociju", dodaje Jovanović za DW.

Albanski novinar Deka se slaže da je Zvezda veliki favorit i misli da će zato Tirani nedostajati navijači na velelepnom stadionu Er Albanija. O pojedinim pokušajima da se utakmica predstavi kao sudbonosna bitka Srba i Albanaca, ovaj novinar kaže: "Pa, tamo će igrati po četiri-pet Srba i Albanaca".



Ostale vesti

Mirno je dok crkva gori

Jedna lažna vest objavljena na javnom servisu RTK zauvek je promenila život i nasleđe KiM. Devetnaest ubijenih, uništeno 39 crkava i manastira, 4.000 proteranih Srba, Roma, Aškalija…

  • 18.03.2023
ARD: Zapadne firme finansiraju antizapadne medije u Srbiji
Mnogi srpski mediji neumorno šire rusku verziju o ratu u Ukrajini i huškaju protiv Evropske unije i Zapada, a upravo zapadna preduzeća u Srbiji, među kojima su i nemačka, finansiraju takve medije milionima evra kroz oglašavanje, ocenjuje nemačka javna televizija ARD.
  • 15.03.2023
Nedovoljan broj notara u opštinama na Kosovu

Broj javnih beležnika na Kosovu je nedovoljan pokazuju podaci Ministarstva pravde Kosova a sa tim se slažu i oni koji obavljaju ovaj posao, ali o tome nisu želeli da govore zvanično. U čak šesnaest opština javni beležnici ne postoje, pokazuju podaci ministarstva.

  • 10.03.2023
Nemačka štampa: Srbija se faktički pomirila sa postojanjem Kosova
Štampa na nemačkom jeziku mahom vidi načelni dogovor Beograda i Prištine kao faktičko priznanje nezavisnosti Kosova, ali i navodi da još nije sigurno da će Vučić stvar sprovesti do kraja, prenosi Dojče vele.
  • 01.03.2023
Dobro došli u slobodno pozorište
Razgovaralo se te davne 2010. u restoranu „Ćao” nadomak Prištine. Sastala su se dva direktora jednog pozorišta – jedan u gradu, drugi u getu, jedan izbeglica sa radnim knjižicama u kutiji cipela, drugi u zgradi u centru Prištine,  jedan igra u srušenim domovima kulture i traži publiku, drugi urban sa rešenim statusom. U razgovoru se dogodila eksplozija razumevanja, a Jeton Neziraj, mladi reditelj, pisac i direktor rodom iz Кačanika, otvorio je široka vrata na srpskim pozorištima i javnom životu.
  • 26.02.2023
Na šta mislimo kada kažemo Zajednica srpskih opština?

Definisana kao obaveza iz Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština na Kosovu još uvek nije formirana, a zvanični Beograd kaže da je „uslov svih uslova“ za dalje pregovore sa Prištinom. Druga strana, pak, poručuje da ovakva asocijacija nije u skladu sa Ustavom Kosova, naziva je „novom Republikom Srpskom“ i tvrdi da se ovo pitanje može rešiti tek konačnim sporazumom koji bi podrazumevao međusobno priznanje. Šta o zajednici, čiji je i naziv predmet rasprava, zaista piše u dokumentima koji su Beograd i Priština već potpisali, a šta u predlozima trećih strana?

  • 25.02.2023