Vesti
Drugi pišu

Sedam vekova Gračanice, ponos srpskog pravoslavlja

Manastir Gračanicu, jednu od najlepših srpskih srednjovekovnih sakralnih građevina, podigao je pre sedam stoleća kralj Milutin. Manastirske zidine čuvaju sećanje na slavnu ali i tužnu prošlost pravoslavaca.
Sedam vekova Gračanice, ponos srpskog pravoslavlja
Gračanica (Foto arhiva Kim)

Petokupolna Gračanica zahvaljujući nadarenosti neimara vrhunac je arhitektonskog stila renesanse Paleologa ne samo u Srbiji već i Vizantiji. Fasada monumentalne građevine toplih je okernih tonova od tesanika i opeke. Lepotu svetinje opisao je i sam ktitor u Povelji koja stoji u južnom paraklisu.

“Zadnja zadužbina velikog kralja, velikog vojskovođe, velikog državnika pre svega. Oko arhitekture dupli upisani krst, jedinstveni u svetu, koji je ušao u sve udžbenike Istorije arhitekture. To je ta svetska kulturna baština”, ističe konzervator Boban Todorović.

Posebnost Gračanici daje i izuzetno vredno fresko-slikarstvo u duhovnom prostoru Bogorodičinog hrama. Krase ga i vladarski portreti ktitora kralja Milutina i kraljice Simonide i zadivljujuća Loza dinastije Nemanjića.

“Profesor Branislav Todić koji je uradio monografiju o tome rekao je da je to najkomplikovanije teološko slikarstvo. Posle čišćenja koje je rađeno sedam godina, mislim da će istoričari umetnosti morati da napišu novu Istoriju slikarstva Gračanice, jer su se mnoge stvari otkrile”, dodaje Todorović.

Najveći srpski srednjovekovni zadužbinar kralj Milutin svome narodu i otečestvu darivao je 40 velelepnih hramova. Na obodu Metohije u Prizrenu podigao je Crkvu Bogorodice Ljeviške a nedaleko od Prištine, na Manastir Gračanicu i posvetio ih prazniku Uspenja Presvete Bogorodice.

Ti spomenici srpske prošlosti su 2006. u Viljnusu sa Pećkom patrijaršijom upisani u Uneskov registar kulturne baštine sveta.

“Možemo se ponositi i pred celim svetom na naše kulturno, duhovno i istorijsko nasleđe, kad uzmemo u obzir 13. i 14. vek pogotovu na ovim prostorima Eparhije raško-prizrenske. Za našu crkvu i naš verni narod na Kosovu i Metohiji svetinje su stožeri oko kojih se okupljamo i koji nas drže da opstanemo uspravni kao narod”, navodi njegovo presveštenstvo Teodosije, episkop raško-prizrenski.

Gračanica jeste ponos svetosavskog roda koji uprkos mnogim nedaćama na balkanskoj vetrometini svanjava uz kraljevsku svetinju koja je pretrajala sedamsto leta.



Ostale vesti

Mirno je dok crkva gori

Jedna lažna vest objavljena na javnom servisu RTK zauvek je promenila život i nasleđe KiM. Devetnaest ubijenih, uništeno 39 crkava i manastira, 4.000 proteranih Srba, Roma, Aškalija…

  • 18.03.2023
ARD: Zapadne firme finansiraju antizapadne medije u Srbiji
Mnogi srpski mediji neumorno šire rusku verziju o ratu u Ukrajini i huškaju protiv Evropske unije i Zapada, a upravo zapadna preduzeća u Srbiji, među kojima su i nemačka, finansiraju takve medije milionima evra kroz oglašavanje, ocenjuje nemačka javna televizija ARD.
  • 15.03.2023
Nedovoljan broj notara u opštinama na Kosovu

Broj javnih beležnika na Kosovu je nedovoljan pokazuju podaci Ministarstva pravde Kosova a sa tim se slažu i oni koji obavljaju ovaj posao, ali o tome nisu želeli da govore zvanično. U čak šesnaest opština javni beležnici ne postoje, pokazuju podaci ministarstva.

  • 10.03.2023
Nemačka štampa: Srbija se faktički pomirila sa postojanjem Kosova
Štampa na nemačkom jeziku mahom vidi načelni dogovor Beograda i Prištine kao faktičko priznanje nezavisnosti Kosova, ali i navodi da još nije sigurno da će Vučić stvar sprovesti do kraja, prenosi Dojče vele.
  • 01.03.2023
Dobro došli u slobodno pozorište
Razgovaralo se te davne 2010. u restoranu „Ćao” nadomak Prištine. Sastala su se dva direktora jednog pozorišta – jedan u gradu, drugi u getu, jedan izbeglica sa radnim knjižicama u kutiji cipela, drugi u zgradi u centru Prištine,  jedan igra u srušenim domovima kulture i traži publiku, drugi urban sa rešenim statusom. U razgovoru se dogodila eksplozija razumevanja, a Jeton Neziraj, mladi reditelj, pisac i direktor rodom iz Кačanika, otvorio je široka vrata na srpskim pozorištima i javnom životu.
  • 26.02.2023
Na šta mislimo kada kažemo Zajednica srpskih opština?

Definisana kao obaveza iz Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština na Kosovu još uvek nije formirana, a zvanični Beograd kaže da je „uslov svih uslova“ za dalje pregovore sa Prištinom. Druga strana, pak, poručuje da ovakva asocijacija nije u skladu sa Ustavom Kosova, naziva je „novom Republikom Srpskom“ i tvrdi da se ovo pitanje može rešiti tek konačnim sporazumom koji bi podrazumevao međusobno priznanje. Šta o zajednici, čiji je i naziv predmet rasprava, zaista piše u dokumentima koji su Beograd i Priština već potpisali, a šta u predlozima trećih strana?

  • 25.02.2023