Tako, na primer, sudije i tužioci Euleksa nisu danas održali zakazana ročišta, a Tom Gaši, advokat Azema Sulje, protiv koga se vodi istraga, kaže da će suđenja biti nastavljena tek nakon što skupština dvotrećinskom većinom odluči o produžetku mandata Euleksa na još dve godine.
Kako je prenela Klan Kosova, saslušanje Sulje je trajalo svega nekoliko minuta, nakon čega je predsedavajuća sudskog veća saopštila da "ročište neće biti nastavljeno jer mandat misiji Euleksa nije produžen".
Prištinska Koha ditore piše da u kosovskom Ustavu ne postoji uporište za produženje mandata Euleksu, te da vlada namerava to da učini jednostrano, posebnim zakonom.
Navodi se i da je od 2008. do sada mandat Euleksu produžavan na osnovu pisama koje su razmenjivali Brisel i Priština, a koja su se smatrala "instrumentom međunarodnog sporazuma" koji bi svaki put bio ratifikovan u parlamentu sa neophodnom dvotrećinskom većinom.
Ovog puta to, međutim, nije bio slučaj, pa Koha konstatuje da je u odsustvu takve korespondencije, kosovska vlada u ponedeljak "improvizovala predlog zakona" o produženju mandata misiji EU za vladavinu prava na Kosovu i dostavila ga parlamentu koji nije uspeo da se sastane.
"Sada kada Priština i Brisel nisu postigli dogovor o budućnosti mandata misije EU, kosovska vlada želi da produži mandat Euleksa jednostrano zakonskim putem i bez sporazuma", navodi Koha.
Pravni štručnjaci u Prištini tvrde da bi takvo rešenje predstavljalo kršenje kosovskog ustava, dok su opozicione stranke upozorile da bi osporile takav zakon pred Ustavnim sudom.
Advokat Gaši je upozorio u izjavi za prištinsku Epoku e re da je mandat Euleksa na Kosovu povezan sa mandatom Specijalnog suda, koji će biti nadležan za optužbe o ratnim zločinima na Kosovu.
Specijalni sud bi, kako je istakao, mogao da funkcioniše samo ukoliko postoji strana misija na Kosovu.
Gaši je pozvao kosovske institucije da ne odobre izvršna ovlašćenja Euleksu, tvrdeći da bi od sada Euleks trebalo da ima samo savetodavnu ulogu.