Vesti
Drugi pišu

Mađarska izručuje Manitaševića Kosovu

Mađarske vlasti odlučile su juče da Srbina, Ljubišu Manitaševića, rodom iz Velike Hoče, izruče Kosovu. Ministar pravosuđa Mađarske ima rok od šest meseci, koji počinje 25. novembra, da potpiše odluku o izručenju, izjavio je za Danas Nenad Manitašević, pozivajući se na informacije iz Konzulata Srbije u Budimpešti i advokata koji zastupa njegovog brata, Ljubišu Manitaševića.
Mađarska izručuje Manitaševića Kosovu
Priština (Foto arhiva Kim)

Ljubiša Manitašević uhapšen je na prelazu Horgoš – Roske 28. septembra zato što ga Priština tereti za pokušaj ubistva u junu 1999. u Orahovcu.

Prema rečima njegovog brata Nikole, Ljubiša Manitašević je tada u samoodbrani ranio dvojicu pripadnika OVK, zato što su pokušali da ga otmu u Orahovcu.

On se predao KFOR-u i posle 67 dana provedenih u pritvoru pušten je na slobodu. Iako je Manitašević do sada bez problema putovao preko Mađarske, poslednji put u januaru 2019, porodica je posle njegovog hapšenja saznala da je na Kosovu protiv njega podignuta optužnica 2015. i da je Mađarska 2017. sa Kosovom potpisala sporazum o izručenju optuženika.

Ljubiša Manitašević je, prema rečima njegovog brata, uhapšen na osnovu INTERPOL-ove poternice, koja je stigla preko UNMIK-a. Zbog odluke mađarskih vlasti, Nikola Manitašević najavljuje štrajk glađu.

Prethodno je prištinskim vlastima, kako je pisao Indeksonline, takođe iz Mađarske, izručen Srbin M. P., koji je, kako je saopšteno, glavni osumnjičeni za ratne zločine nad civilnim stanovništvom i masakr u Maloj Kruši.



Ostale vesti

Mirno je dok crkva gori

Jedna lažna vest objavljena na javnom servisu RTK zauvek je promenila život i nasleđe KiM. Devetnaest ubijenih, uništeno 39 crkava i manastira, 4.000 proteranih Srba, Roma, Aškalija…

  • 18.03.2023
ARD: Zapadne firme finansiraju antizapadne medije u Srbiji
Mnogi srpski mediji neumorno šire rusku verziju o ratu u Ukrajini i huškaju protiv Evropske unije i Zapada, a upravo zapadna preduzeća u Srbiji, među kojima su i nemačka, finansiraju takve medije milionima evra kroz oglašavanje, ocenjuje nemačka javna televizija ARD.
  • 15.03.2023
Nedovoljan broj notara u opštinama na Kosovu

Broj javnih beležnika na Kosovu je nedovoljan pokazuju podaci Ministarstva pravde Kosova a sa tim se slažu i oni koji obavljaju ovaj posao, ali o tome nisu želeli da govore zvanično. U čak šesnaest opština javni beležnici ne postoje, pokazuju podaci ministarstva.

  • 10.03.2023
Nemačka štampa: Srbija se faktički pomirila sa postojanjem Kosova
Štampa na nemačkom jeziku mahom vidi načelni dogovor Beograda i Prištine kao faktičko priznanje nezavisnosti Kosova, ali i navodi da još nije sigurno da će Vučić stvar sprovesti do kraja, prenosi Dojče vele.
  • 01.03.2023
Dobro došli u slobodno pozorište
Razgovaralo se te davne 2010. u restoranu „Ćao” nadomak Prištine. Sastala su se dva direktora jednog pozorišta – jedan u gradu, drugi u getu, jedan izbeglica sa radnim knjižicama u kutiji cipela, drugi u zgradi u centru Prištine,  jedan igra u srušenim domovima kulture i traži publiku, drugi urban sa rešenim statusom. U razgovoru se dogodila eksplozija razumevanja, a Jeton Neziraj, mladi reditelj, pisac i direktor rodom iz Кačanika, otvorio je široka vrata na srpskim pozorištima i javnom životu.
  • 26.02.2023
Na šta mislimo kada kažemo Zajednica srpskih opština?

Definisana kao obaveza iz Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština na Kosovu još uvek nije formirana, a zvanični Beograd kaže da je „uslov svih uslova“ za dalje pregovore sa Prištinom. Druga strana, pak, poručuje da ovakva asocijacija nije u skladu sa Ustavom Kosova, naziva je „novom Republikom Srpskom“ i tvrdi da se ovo pitanje može rešiti tek konačnim sporazumom koji bi podrazumevao međusobno priznanje. Šta o zajednici, čiji je i naziv predmet rasprava, zaista piše u dokumentima koji su Beograd i Priština već potpisali, a šta u predlozima trećih strana?

  • 25.02.2023