Pisma su razmenjena 19. aprila 2013. godine kada je Tači bio predsednik kosovske vlade.
U saopštenju iz kancelarije kosovskog premijera navodi se da je tim sporazumom tadašnji premijer Tači u ime Kosova preneo Kforu apsolutno pravo veta o svim budućim misijama KBS na severu Kosova.
Kurti navodi da je po preuzimanju funkcije premijera, zamolio osoblje kancelarije, da analizira sadržaj ovog tajnog sporazuma, kao i njegove ustavne implikacije.
"Svrha ovog pisma je da vas, u svojstvu predsedavajućeg Skupštine Kosova, obavestim o postojanju tajnog sporazuma, kao i o rezultatima analize Kancelarije premijera. Da bih izbegao bilo kakve nesporazume, želim da budem što jasniji: ja kao premijer ne izlažem nikakav stav za ili protiv tajnog sporazuma koji se tiče njegovog sadržaja, piše u pismu Kurtija.
"Kao premijer, duboko razumem i cenim izuzetni značaj saradnje Kosova i NATO-a u osiguravanju punog teritorijalnog integriteta Republike i njenih građana. I ja, kao premijer, uveravam Skupštinu, kao i sve građane, da neću preduzeti nikakve korake koji bi ugrozili savez neophodan za bezbednost naše zemlje ", navodi Kurti.
Mogućnost razrešenja Tačija
Kurti u pismu takođe spominje zakonsku mogućnost razrešenja kosovskog predsednika Hašima Tačija zbog ovog pitanja.
"Međutim, kada predsednik zemlje, za vreme svog premijerskog mandata, tajnim sporazumom prenosi suverena ovlašćenja Republike na međunarodnu organizaciju, bez obaveštavanja Skupštine i potpunog nepoštovanja izričitih zahteva Ustava, to je situacija koju ne mogu da tolerišem, ni kao premijer, ni kao građanin", naveo je Kurti.
Kurti stoga "poziva sve poslanike, i pozicije i opozicije, da se ovom problemu posvete sa velikom ozbiljnošću, ne kao članovi pozicije ili opozicije, ne kao članovi jedne ili druge stranke, već isključivo kao branioci Republike i Ustava, ni manje ni više".
Pismo je upućeno i kosovskom predsedniku Hašimu Tačiju i glavnom tužiocu Kosova, Aleksandru Ljumeziju.