Vesti
Drugi pišu

Kurti razmatra mogućnost smene Tačija

Kosovski premijer Aljbin Kurti obavestio je predsednicu kosovske Skupštine Vjosu Osmani o sadržaju pisama Hašima Tačija i bivšeg sekretara NATO Andersa Fog Rasmusena, iz kojih se uočava pravo Kfora da odlučuje o svim aktivnostima kosovskih snaga bezbednosti na severu Kosova. Zbog toga, Kurti spominje zakonsku mogućnost razrešenja kosovskog predsednika Hašima Tačija.
Kurti razmatra mogućnost smene Tačija
Kurti i Tači (Foto Anadolija)

Pisma su razmenjena 19. aprila 2013. godine kada je Tači bio predsednik kosovske vlade.

U saopštenju iz kancelarije kosovskog premijera navodi se da je tim sporazumom tadašnji premijer Tači u ime Kosova preneo Kforu apsolutno pravo veta o svim budućim misijama KBS na severu Kosova.

Kurti navodi da je po preuzimanju funkcije premijera, zamolio osoblje kancelarije, da analizira sadržaj ovog tajnog sporazuma, kao i njegove ustavne implikacije.

"Svrha ovog pisma je da vas, u svojstvu predsedavajućeg Skupštine Kosova, obavestim o postojanju tajnog sporazuma, kao i o rezultatima analize Kancelarije premijera. Da bih izbegao bilo kakve nesporazume, želim da budem što jasniji: ja kao premijer ne izlažem nikakav stav za ili protiv tajnog sporazuma koji se tiče njegovog sadržaja, piše u pismu Kurtija.

"Kao premijer, duboko razumem i cenim izuzetni značaj saradnje Kosova i NATO-a u osiguravanju punog teritorijalnog integriteta Republike i njenih građana. I ja, kao premijer, uveravam Skupštinu, kao i sve građane, da neću preduzeti nikakve korake koji bi ugrozili savez neophodan za bezbednost naše zemlje ", navodi Kurti.

Mogućnost razrešenja Tačija

Kurti u pismu takođe spominje zakonsku mogućnost razrešenja kosovskog predsednika Hašima Tačija zbog ovog pitanja.

"Međutim, kada predsednik zemlje, za vreme svog premijerskog mandata, tajnim sporazumom prenosi suverena ovlašćenja Republike na međunarodnu organizaciju, bez obaveštavanja Skupštine i potpunog nepoštovanja izričitih zahteva Ustava, to je situacija koju ne mogu da tolerišem, ni kao premijer, ni kao građanin", naveo je Kurti.

Kurti stoga "poziva sve poslanike, i pozicije i opozicije, da se ovom problemu posvete sa velikom ozbiljnošću, ne kao članovi pozicije ili opozicije, ne kao članovi jedne ili druge stranke, već isključivo kao branioci Republike i Ustava, ni manje ni više".

Pismo je upućeno i kosovskom predsedniku Hašimu Tačiju i glavnom tužiocu Kosova, Aleksandru Ljumeziju.



Ostale vesti

Mirno je dok crkva gori

Jedna lažna vest objavljena na javnom servisu RTK zauvek je promenila život i nasleđe KiM. Devetnaest ubijenih, uništeno 39 crkava i manastira, 4.000 proteranih Srba, Roma, Aškalija…

  • 18.03.2023
ARD: Zapadne firme finansiraju antizapadne medije u Srbiji
Mnogi srpski mediji neumorno šire rusku verziju o ratu u Ukrajini i huškaju protiv Evropske unije i Zapada, a upravo zapadna preduzeća u Srbiji, među kojima su i nemačka, finansiraju takve medije milionima evra kroz oglašavanje, ocenjuje nemačka javna televizija ARD.
  • 15.03.2023
Nedovoljan broj notara u opštinama na Kosovu

Broj javnih beležnika na Kosovu je nedovoljan pokazuju podaci Ministarstva pravde Kosova a sa tim se slažu i oni koji obavljaju ovaj posao, ali o tome nisu želeli da govore zvanično. U čak šesnaest opština javni beležnici ne postoje, pokazuju podaci ministarstva.

  • 10.03.2023
Nemačka štampa: Srbija se faktički pomirila sa postojanjem Kosova
Štampa na nemačkom jeziku mahom vidi načelni dogovor Beograda i Prištine kao faktičko priznanje nezavisnosti Kosova, ali i navodi da još nije sigurno da će Vučić stvar sprovesti do kraja, prenosi Dojče vele.
  • 01.03.2023
Dobro došli u slobodno pozorište
Razgovaralo se te davne 2010. u restoranu „Ćao” nadomak Prištine. Sastala su se dva direktora jednog pozorišta – jedan u gradu, drugi u getu, jedan izbeglica sa radnim knjižicama u kutiji cipela, drugi u zgradi u centru Prištine,  jedan igra u srušenim domovima kulture i traži publiku, drugi urban sa rešenim statusom. U razgovoru se dogodila eksplozija razumevanja, a Jeton Neziraj, mladi reditelj, pisac i direktor rodom iz Кačanika, otvorio je široka vrata na srpskim pozorištima i javnom životu.
  • 26.02.2023
Na šta mislimo kada kažemo Zajednica srpskih opština?

Definisana kao obaveza iz Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština na Kosovu još uvek nije formirana, a zvanični Beograd kaže da je „uslov svih uslova“ za dalje pregovore sa Prištinom. Druga strana, pak, poručuje da ovakva asocijacija nije u skladu sa Ustavom Kosova, naziva je „novom Republikom Srpskom“ i tvrdi da se ovo pitanje može rešiti tek konačnim sporazumom koji bi podrazumevao međusobno priznanje. Šta o zajednici, čiji je i naziv predmet rasprava, zaista piše u dokumentima koji su Beograd i Priština već potpisali, a šta u predlozima trećih strana?

  • 25.02.2023