Vesti
Drugi pišu

EU: Non pejper ne odražava stavove EU i nije dostavljen Lajčaku ili Borelju

Nakon što su Nemačka i Francuska demantovale da stoje iza non-pejpera o rešavanju kosovskog pitanja koji je u ponedeljak uveče objavila Koha, od istog se distancirala i Evropska unija.
EU: Non pejper ne odražava stavove EU i nije dostavljen Lajčaku ili Borelju
EU, Brisel (Foto Kim arhiva)

Portparol EU, Pater Stano, u izjavi za prištinsku Gazetu Express kazao je da ovaj dokument ne održava stavove Evropske unije.

Tvrdi da on nije dostavljen ni izaslaniku EU za dijalog, Miroslavu Lajčaku, kao ni visokom predstavniku Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost, Žozepu Borelju.

„Navodni dokument ne odražava stavove EU i nisu ga dobili ni specijalni predstavnik za dijalog Miroslav Lajčak, kao ni visoki predstavnik Evropske unije (EU) za spoljne poslove, Žozep Borelj“, rekao je Stano za Express, a prenosi Kossev.

Prištinska Koha je objavila navodni non pejper Nemačke i Francuske za rešenje kosovskog pitanja.

Dokument podrazumeva ukratko – „nezavisne, suverene, jednake države sa svojim međunarodnim granicama/pogranicama“, a „prema međunarodnom pravu“.

Na Kosovu bi se stvorio „autonomni okrug severnog Kosova“ u skladu sa zakonima i Ustavom Kosova. Autonomni okrug Severno Kosovo obuhvatao bi teritoriju gradova Zvečan sa 35 sela, Leposavić sa 72 sela, Severnu Mitrovicu i katastarsku zonu grad Zubin Potok sa 63 sela.

Dokument takođe predlaže poseban status za Srpsku pravoslavnu crkvu. Prema ovom dokumentu, zaštićena područja treba da uključe više od 40 crkava i kulturnih znamenitosti.

Srbija, nakon ratifikacije pravno obavezujućeg sporazuma, dužna je da „neće ometati članstvo Kosova u međunarodnim i regionalnim organizacijama“.

Koha Ditore je naglasila da nije uspela da za autentičnost ovog non pejpera dobije potvrdu, ali „neke diplomate sa kojima je Koha kontaktirala, manje-više su potvrdile da su tačke spomenute u njemu u skladu sa onim za šta se očekuje da se razgovara u dijalogu“.

Demantiji o tome da su Francuska i Nemačka autori ovakvog dokumenta uputili su još jutros nemačka, a potom i francuska ambasada na Kosovu.

O non pejperu je govorio i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić. Kaže da on nije izbačen tek tako, da je moguće da ga je pisala „fantastično upućena žena“, ali i da je za Srbiju nezavisnost i priznanje Kosova neprihvatljivo.

„Mnogo stvari je urađeno unutra koje bi se Srbima dopale, a onda jedna ključna stvar, a to je priznanje nezavisnog Kosova koje je užasno za Srbe, tako da evo vam Srbi 90 posto stvari i 80 posto stvari koje su manje važne, a najvažniju stvar – vi morate da isporučite nama“, kazao je Vučić.

Srpska strana će tek da analizira političke motive koji stoje iza ovakvog dokumenta, odnosno kakva se poruka šalje srpskoj, a kakva kosovskoj strani, najavio je predsednik, ali i dodao da on ne sme da se podcenjuje.

Navodni non pejper izašao je u javnost u danu kada je najavljen datum nastavka dijaloga – 11. maj, nakon završene posete predsednika Srbije Briselu, ali i uoči samog odlaska kosovskog premijera Aljbina Kurtija u prestonicu EU.

Ovo je drugi non pejper koji se pojavljuje u drugoj polovini aprila, a koji pokreće talas reakcija u regionu. Na slovenačkom portalu „Necenzurisano“ 15. aprila pojavio se nonpejper o odvajanju RS i pripajanju Srbiji i ujedinjenju Kosova i Albanije, koji je, navodno upućen iz kabineta slovenačkog premijera Janeza Janše u Brisel, a što danima demantuju i evropski i slovenački zvaničnici.



Ostale vesti

Mirno je dok crkva gori

Jedna lažna vest objavljena na javnom servisu RTK zauvek je promenila život i nasleđe KiM. Devetnaest ubijenih, uništeno 39 crkava i manastira, 4.000 proteranih Srba, Roma, Aškalija…

  • 18.03.2023
ARD: Zapadne firme finansiraju antizapadne medije u Srbiji
Mnogi srpski mediji neumorno šire rusku verziju o ratu u Ukrajini i huškaju protiv Evropske unije i Zapada, a upravo zapadna preduzeća u Srbiji, među kojima su i nemačka, finansiraju takve medije milionima evra kroz oglašavanje, ocenjuje nemačka javna televizija ARD.
  • 15.03.2023
Nedovoljan broj notara u opštinama na Kosovu

Broj javnih beležnika na Kosovu je nedovoljan pokazuju podaci Ministarstva pravde Kosova a sa tim se slažu i oni koji obavljaju ovaj posao, ali o tome nisu želeli da govore zvanično. U čak šesnaest opština javni beležnici ne postoje, pokazuju podaci ministarstva.

  • 10.03.2023
Nemačka štampa: Srbija se faktički pomirila sa postojanjem Kosova
Štampa na nemačkom jeziku mahom vidi načelni dogovor Beograda i Prištine kao faktičko priznanje nezavisnosti Kosova, ali i navodi da još nije sigurno da će Vučić stvar sprovesti do kraja, prenosi Dojče vele.
  • 01.03.2023
Dobro došli u slobodno pozorište
Razgovaralo se te davne 2010. u restoranu „Ćao” nadomak Prištine. Sastala su se dva direktora jednog pozorišta – jedan u gradu, drugi u getu, jedan izbeglica sa radnim knjižicama u kutiji cipela, drugi u zgradi u centru Prištine,  jedan igra u srušenim domovima kulture i traži publiku, drugi urban sa rešenim statusom. U razgovoru se dogodila eksplozija razumevanja, a Jeton Neziraj, mladi reditelj, pisac i direktor rodom iz Кačanika, otvorio je široka vrata na srpskim pozorištima i javnom životu.
  • 26.02.2023
Na šta mislimo kada kažemo Zajednica srpskih opština?

Definisana kao obaveza iz Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština na Kosovu još uvek nije formirana, a zvanični Beograd kaže da je „uslov svih uslova“ za dalje pregovore sa Prištinom. Druga strana, pak, poručuje da ovakva asocijacija nije u skladu sa Ustavom Kosova, naziva je „novom Republikom Srpskom“ i tvrdi da se ovo pitanje može rešiti tek konačnim sporazumom koji bi podrazumevao međusobno priznanje. Šta o zajednici, čiji je i naziv predmet rasprava, zaista piše u dokumentima koji su Beograd i Priština već potpisali, a šta u predlozima trećih strana?

  • 25.02.2023