Vesti
Drugi pišu

Agencija pokreće postupak protiv šest funkcionera zaposlenih na Kosovu

Osim što je gradonačelnik Severne Mitrovice, Goran Rakić ima još dve funkcije u srpskim institucijama na Kosovu, kao i imovinu i prihode koje nije prijavio beogradskoj Agenciji za borbu protiv korupcije. U Agenciji proveravaju da li su Rakić i još pet funkcionera na Kosovu prekršili zakon nakon čega bi mogli da budu sankcionisani, saznaje CINS.
Agencija pokreće postupak protiv šest funkcionera zaposlenih na Kosovu
Rakić i Spirić (Foto NSPM)

Goran Rakić na Kosovu radi kao gradonačelnik Severne Mitrovice, direktor JKP Standard i zastupnik Fudbalskog kluba Trepča, u kojem je funkciju nasledio od kontroverznog biznismena Milana Radoičića. Međutim, u Agenciji za borbu protiv korupcije u Beogradu kažu da nisu obavešteni ni o jednoj od ovih funkcija, a Rakić nije prijavio ni imovinu i prihode, iako ga Zakon o Agenciji na to obavezuje.

On nije jedini.

Predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić, doskorašnji v. d. direktora Zdravstvenog centra Kosovska Mitrovica Milan Ivanović, direktor JKP Vodovod Ibar Miodrag Ralić i direktor OŠ Sveti Sava u istom gradu Milorad Jovanović, kao i dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Leposaviću Veroljub Stanković, iako javni funkcioneri u srpskim institucijama na Kosovu, nisu prijavili imovinu i prihode, a organi u kojima rade o njihovom imenovanju nisu obavestili Agenciju, potvrdili su za CINS u ovoj antikorupcijskoj instituciji.

Nakon pisanja CINS-a, iz Agencije su stigle vesti da će protiv njih „pokrenuti prethodne provere radi utvrđivanja postojanja povrede Zakona o Agenciji“.

Prema Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije, svi funkcioneri su u obavezi da dostavljaju izveštaje o imovini i prihodima kada stupe na funkciju, zatim ukoliko kada dođe do promena u imetku, odnosno vanredne izveštaje ukoliko dođu do prihoda koji premašuju nacionalne prosečne godišnje zarade.

Izveštaje podnose i dve godine od prestanka funkcije, ukoliko dođe do značajnijih promena.

Ukoliko to ne urade, funkcionerima preti kazna od 50.000 do 150.000 dinara, a oni koji ne prijave imovinu Agenciji ili daju lažne podatke o imovini u nameri da prikriju podatke, mogu biti kažnjeni zatvorom od šest meseci do pet godina.

Istraživanje CINS-a pokazalo je da u registru na sajtu srpske Agencije nedostaje veliki broj funkcionera, koji imovinu i prihode uglavnom ne prijavljuju pod opravdanjem da nisu znali za svoje obaveze. Međutim, u Agenciji ovo smatraju izgovorom:

„Nepoznavanje Zakona ne oslobađa funkcionera odgovornosti zbog nepodnošenja Izveštaja u zakonom propisanom roku“.

Nakon istraživanja CINS-a u online registru imovine i prihoda pojavila su se imena načelnika Kosovskomitrovačkog upravnog okruga Slavka Simića i predsednika Privremenog organa Opštine Zvečan Ivana Todosijevića, iako ih nije bilo dok su novinari radili na priči, kao ni kada smo, uoči objave teksta, radili proveru svih činjenica. Prethodno ovi funkcioneri nisu želeli da komentarišu naše nalaze.



Ostale vesti

Mirno je dok crkva gori

Jedna lažna vest objavljena na javnom servisu RTK zauvek je promenila život i nasleđe KiM. Devetnaest ubijenih, uništeno 39 crkava i manastira, 4.000 proteranih Srba, Roma, Aškalija…

  • 18.03.2023
ARD: Zapadne firme finansiraju antizapadne medije u Srbiji
Mnogi srpski mediji neumorno šire rusku verziju o ratu u Ukrajini i huškaju protiv Evropske unije i Zapada, a upravo zapadna preduzeća u Srbiji, među kojima su i nemačka, finansiraju takve medije milionima evra kroz oglašavanje, ocenjuje nemačka javna televizija ARD.
  • 15.03.2023
Nedovoljan broj notara u opštinama na Kosovu

Broj javnih beležnika na Kosovu je nedovoljan pokazuju podaci Ministarstva pravde Kosova a sa tim se slažu i oni koji obavljaju ovaj posao, ali o tome nisu želeli da govore zvanično. U čak šesnaest opština javni beležnici ne postoje, pokazuju podaci ministarstva.

  • 10.03.2023
Nemačka štampa: Srbija se faktički pomirila sa postojanjem Kosova
Štampa na nemačkom jeziku mahom vidi načelni dogovor Beograda i Prištine kao faktičko priznanje nezavisnosti Kosova, ali i navodi da još nije sigurno da će Vučić stvar sprovesti do kraja, prenosi Dojče vele.
  • 01.03.2023
Dobro došli u slobodno pozorište
Razgovaralo se te davne 2010. u restoranu „Ćao” nadomak Prištine. Sastala su se dva direktora jednog pozorišta – jedan u gradu, drugi u getu, jedan izbeglica sa radnim knjižicama u kutiji cipela, drugi u zgradi u centru Prištine,  jedan igra u srušenim domovima kulture i traži publiku, drugi urban sa rešenim statusom. U razgovoru se dogodila eksplozija razumevanja, a Jeton Neziraj, mladi reditelj, pisac i direktor rodom iz Кačanika, otvorio je široka vrata na srpskim pozorištima i javnom životu.
  • 26.02.2023
Na šta mislimo kada kažemo Zajednica srpskih opština?

Definisana kao obaveza iz Briselskog sporazuma, Zajednica srpskih opština na Kosovu još uvek nije formirana, a zvanični Beograd kaže da je „uslov svih uslova“ za dalje pregovore sa Prištinom. Druga strana, pak, poručuje da ovakva asocijacija nije u skladu sa Ustavom Kosova, naziva je „novom Republikom Srpskom“ i tvrdi da se ovo pitanje može rešiti tek konačnim sporazumom koji bi podrazumevao međusobno priznanje. Šta o zajednici, čiji je i naziv predmet rasprava, zaista piše u dokumentima koji su Beograd i Priština već potpisali, a šta u predlozima trećih strana?

  • 25.02.2023