Publika je imala priliku da se upozna sa izazovima sugrađana severno i južno od reke Ibar i da zaključi koliko su problemi koje imaju građani na severu i u centralnom Kosovu zajednički, a koji su izazovi specifični.
Nakon završena dva ciklusa emitovanja programa, NVO Komunikacija za razvoj društva (CSD) uradila je njihovu analizu, sa zaključcima i preporukama.
Metodologija po kojoj je analiza rađena, kao i sam projekat, zasnovana je na intervjuima sa građanima različitih profila, severno i južno od reke Ibar. Ova metodologija je korišćena da bi se neposredno identifikovali realni problemi sa kojima se suočavaju stanovnici Kosova i kako rad ili nerad institucija utiče na njihov život.
Kako bi se približili svakodnevni problemi stanovnika Kosova, urađeno je 48 intervjua, u kojima je učestvovalo po 24 ljudi sa obe strane Ibra. Na osnovu ovih intervjua, proizvedene su 24 kratke forme koje su emitovane na programima RTV Kim i Kontakt Plus radija, koje se mogu pogledati ovde.
Svaka emisija je imala po dva sagovornika istog zanimanja/polja delovanja, a sagovornici su odgovarali na ista pitanja, vezana za njihovu profesiju i oblast delovanja i rada. Prilikom izbora sagovornika, podjednako su zastupljena oba pola, kao i populacija između 18 i 65 godina starosti.
Prilikom analize, rezultati intervjua su svrstani po grupama, odnosno zaključci i preporuke su urađeni na osnovu sfere interesovanja i profila sagovornika. Tretirane su oblasti: društvo, privreda, kultura i sport, zdravstvo, obrazovanje, usluge, lokalni servis.
Autor analize ispred CSD-a Oliver Vujović, zaključujući pregled sadržaja emisija iz ovog ciklusa "...U lice" koje tretiraju problem društva, zaključuje:
"Na osnovu intervjua i razgovora sa sagovornicima, može se ustanoviti da se na severu Kosova nekoliko godina kasnije krenulo sa ozbiljnijim aktivnostima u smeru integracije i konstituisanja kosovskog pravnog, ekonomskog i političkog sistema. Iako se na jugu nekoliko godina ranije počelo sa integracijom i saradnjom sa centralnim kosovskim institucijama i međunarodnim organizacija, sagovornici ostavljaju utisak da se na severu za relativno kratko vreme uradilo mnogo više. Dok se građani na jugu žale da imaju velike probleme u saradnji sa centralnim kosovskim institucijama i da postoji realna tendencija da se etnička struktura na teritorijama opština sa srpskom većinom promeni, na severu su delimično zadovoljni saradnjom i ne strahuju od promena u etničkoj strukturi na teritoriji njihovih opština".
Kompletnu analizu programa "...U lice" možete preuzeti ovde.