Desetak metara od jevrejskog groblja u PriÅ¡tini izvode se obimni graÄ‘evinski radovi, kamionima je dovezena velika koliÄina zemlje koja je na nekoliko mesta zatrpala zaÅ¡titnu ogradu priÅ¡tinskog groblja, saznaje KIM radio. Zemlja i graÄ‘evinski otpad, prete da ugroze spomenike na jevrejskom groblju, koji su usled zapuÅ¡tenosti i neodržavanja ionako u jako loÅ¡em stanju. U kosovskom Ministarstvu za urbanizam i prostorno planiranje nemaju nikakvih saznanja o radovima u blizini groblja, a nepoznat im je i naruÄilac i izvoÄ‘aÄ radova.
“Nisam upoznat sa sluÄajem izgradnje oko jevrejskog groblja, ali Äinjenica je da u PriÅ¡tini postoji opÅ¡ti haos oko divlje izgradnjeâ€, istiÄe u izjavi za KIM radio, zamenik ministra za urbanizam i prostorno planiranje u Vladi Kosova, Merdžan Avduji. On dodaje da nelegalna gradnja najviÅ¡e zabrinjava i pogaÄ‘a graÄ‘ane PriÅ¡tine.
IzvoÄ‘enje graÄ‘evinskih radova pored jevrejskog groblja je potpuno promenilo konfiguraciju terena, jer je dovlaÄenjem zemlje ispunjena udolina koja se nalazila pored magistralnog puta, pa se staro jevrejsko groblje praktiÄno naÅ¡lo u rupi.
Jevrejska zajednica u PriÅ¡tini je pre izbijanja krize i sukoba okupljala stotinak Älanova, a posle 1999. godine u PriÅ¡tini nije ostao ni jedan njen pripadnik, svi su izbegli u centralnu Srbiju, sem jedne porodice koja se odselila u Izrael.
Jevreji su na Kosovo doÅ¡li pre pet vekova. Na Kosovu uoÄi Drugog svetskog rata, ovde je živelo oko 55-oro uglavnom sefardskih Jevreja, bavili su se zanatstvom i trgovinom. U Jevrejskom almanahu za 1971-1996. godinu navodi se, pored ostalog, da su oni Jevreji koji su okupaciju Nemaca i Italijana doÄekali u PriÅ¡tini i Kosovskoj Mitrovici, bili izloženi opÅ¡tem progonu i pljaÄki.