SveÄanom ceremonijom, kojoj su prisustvovali najviÅ¡i zvaniÄnici meÄ‘unarodne zajednice i privremenih kosovskih institucija, okonÄan je rad komisije za stambeno imovinska pitanja Äije dužnosti je preuzela Kosovska komisija za imovinska pitanja.
Stiven Å uk, zamenik Å¡efa UNMIK-a, smatra da je rad ove komisije, koju je osnovao UNMIK uredbom iz 1999. godine i Äiji je glavni zadak bio da reÅ¡ava imovinske zahteve, uspeÅ¡no okonÄan jer je u proteklom osmogodiÅ¡njem periodu reÅ¡eno preko 10.000 sluÄajeva.
“ Å to je joÅ¡ važnije doprinelo je da narod Kosova koji živi ovde, a i van Kosova bude uveren da je moguće vratiti imovinsko pravo. Koordinacija nekoliko faktora dovela je do reÅ¡enja ogromnog broja sluÄajeva imovinskih sporova. Osoblje koje je radilo na ovim sluÄajevima doprinelo je da mnogi koji su zbog diskriminacije izgubili imovinska prava ta ista prava ponovo dobijuâ€, rekao je Å uk. On smatra da Kosovo može biti ponosno na ovaj uspeh.
SveÄanoj ceremoniji inauguracije nove kosovske komisije za imovinska pitanja prisustvovao je i premijer Kosova Agim ÄŒeku koji je pohvalio rad dosadaÅ¡nje komisije jer je ona, po ÄŒekuu, doprinela ponovnom uspostavljanju prava na imovinu i da je standard broj 6. koji se odnosi na imovinska pitanja ispunjen.
“ SteÄen je legitimitet prava na imovinu, koji je bio izgubljen devedesetih godina. Moramo da nastavimo sa ovakvim radom i reÅ¡imo ono Å¡to je preostalo. Mi imamo privilegiju da na Kosovu reÅ¡imo mnoge sporove u vezi sa stambenom imovinom. UspeÅ¡no okonÄanje mandata komisije za stambene i imovinske zahteve je dokaz, da postoji vladavina zakona na Kosovu, i da se pravo imovine poÅ¡tuje, Å¡to takoÄ‘e ukazuje da je Kosovo kao druÅ¡tvo sada spremno da vrati imovinu onima kojima ona pripada, i da omogući vlasnicima te imovine da se vrate na svoju imovinu. To je vrlo važno ostvarenje i ono koje je gospodin Å uk pomenuo da ovim ispunjavamo uslove standarda broj Å¡est, a to je imovinsko pravoâ€, kaže ÄŒeku. On je takoÄ‘e pozvao donatore da nastave da podržavaju rad ove agencije.
ÄŒlanovi kosovske imovinske komisije Veijo Heiskanen, Norbert Vihler i Acif Tuhina su položili zakletvu u kojoj kažu da će svoje dužnosti vrÅ¡iti Äasno, poÅ¡teno, nepristrasno i savesno.
Na Kosovu i Metohiji od 1999. godine bez prava na imovinu ostalo je više od 200.000 raseljenih širom Srbije, Crne Gore, Makedonije i trećih zemalja. 30.000 raseljenih je predalo zahteve za povraćaj imovine Habitatu, dok će nove zahteve narednih godina, razmatrati novouspostavljena Kosovska komisija za imovinska prava. Veliki broj novinara koji je prisustvovao ovoj ceremoniji nije imao priliku da postavi pitanja novoizabranoj komisiji, premijeru Kosova i predstavnicima međunarodne zajednice.