I pored velikog rudnog bogatstva, dobrog položaja i joÅ¡ Äuvenije istorije Novo Brdo je verovatno jedna od najsiromaÅ¡nijih opÅ¡tina na Balkanu. Ova konstatacija se ponavlja godinama, a žitelji Novog Brda u poslednjih desetak godina viÅ¡e ne mogu raditi ni u rudnicima koji su danas uglavnom zatvoreni.
Predsednik Opštine Novo Brdo Petar Vasić kaže da je stanovništvo ove opštine trenutno u teškoj situaciji. “Za razliku od prethodnih godina kada su svi punoletni mahom bili zapošljeni, Novobrđani danas nemaju gde da rade, jer su sve državne firme ovde zatvorene. Od preduzeća koja su nekada radila na ovoj teritoriji, sada ni jedno ne radi i ne samo da ne radi, već su totalno uništena i verovatno nikada neće ni proraditi, †kaže Vasić.
Novo Brdo je poznato po rudniku olova i cinka uz primesu pojedinih plemenitih metala. Pre rata u rudniku je radilo oko 8 stotina ljudi, navodi Vasić. “Rudnik je zapoÅ¡ljavao veliki broj radnika i ljudi su u njemu videli svoju perspektivu. TakoÄ‘e, na teritoriji Novog Brda radio je i tekstilni kombinat koji je zapoÅ¡ljavao preko 40 radnika, ughlavnom žena, u Gnjilanu postoji i hala Jugoterma. Radilo se u domovima zdravlja, po Å¡kolama, i mahom su svi bili zapoÅ¡ljeni, sada je sasvim drugaÄije. â€
Vasić kaže da su male Å¡anse da rudnik proradi i de se iskopavanja pokrenu. “Prema nekim proraÄunima za pokretanje rada u rudniku potrebno je najmanje 15 miliona evra, a za sada nema zainteresovanih da ulažu u ovaj kraj. â€
Mnoga sela su u ovom kraju nakon 1999. godine opustela, a povratnici su retki i njihova materijalna situacija ne može biti ista kao pre odlaska.
“Postoji veliki broj napuÅ¡tenih kuća, kao i uniÅ¡tenih i zapaljenih. Postoji pojedinaÄni povratak, ali to nije u onoj meri u kojoj mi želimo da bude. MeÄ‘unarodna zajednica i kosovske privremene institucije malo ulažu na planu povratka, †smatra Vasić.
Dok se situacija u ovom kraju ne popravi ponavljaće se priÄe o potencijalu i prirodnim lepotama, o Äemu svuda u svetu najÄešće govore oni koji su nerazvijeni.