Predstavnici Ekonomskog tima za Kosovo i Metohiju i UNMIK-a ni na današnjem sastanku nisu postigli dogovor o izporuci električne energije ugroženim sredinama u pokrajini u kojima živi pretežno srpsko stanovništvo. Prema rečima šefa Ekonomskog tima Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Nenada Popovića realizacija se očekuje sledeće nedelje.
Popović je novinarima izjavio nakon sastanka da su usaglašeni politički, ekonomski, pravni i administrativni principi, ali je ostao da se razmotri još tehnički deo.
“Ja se nadam da ćemo do nedelje ili ponedeljka usaglasiti sve tehničke elemente jer je sve u suštini jako komplikovano. Eksperti EPS-a rade punom snagom i očekujem da ce rezultat njihovog rada biti poznat početkom sledeće nedelje a potpisivanje ugovora o ovoj donaciji moglo bi da usledi krajem iduće nedelje” rekao je Popović.
Iako je Vlada Srbije na početku ponudila donaciju u električnoj energiji, tačnije 50 miliona kilovat časova mesečno, sada predstavnici Ekonomskog tima, UNMIK-a i KEK-a razgovaraju o novčanoj donaciji koja bi korisnicima električne energije omogućila da redovno plaćaju struju i na taj način iz zone C pređu u zonu A.
„Ako imamo slobodnu energiju tj. već uvezenu elektroenergiju koja se proizvodi u Kosovu A i Kosovu B što bi uvozili novu elektroenergiju koja je sada na tržištu jako skupa“, kazao je Popović. Po njegovim rečima sada se govori o finansijskoj donaciji u vrednosti od 50 miliona kilovat časova struje mesečno.
Popović je istakao da bi na ovaj način Kosovo imalo više struje tako da bi i stanovništvo koje živi u srpskim sredinama električnu energiju imalo 24 sata dnevno. Ukoliko bi UNMIK i KEK prihvatili donaciju Vlade Srbije koja bi trajala do aprila sledeće godine, srpske sredine bi mesečno dobijale po tri miliona evra za plaćanje utrošene elektricne energije.
„Razgovarajući o svim elementima ekonomije razgovaramo o svim elementima za bilo kakav dogovor, politički, socijalni, i samo stalnim dijalogom mi možemo doći do rešenja. Ovo je dobra prilika da se pokaže da u okviru jedne suštinske autonomije, a u okviru države Srbije može da se dođe do rešenja“, zaključio je Popović u Prištini posle sastanka sa predstavnicima UNMIK-a.