Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u untervjuu za «Glas juga», magazin koji izlazi u GraÄanici da se u regionalnom kontekstu pitanja statusa Kosova i Metohije i Republike Srpske ne mogu izolovano posmatrati, te da bi eventualna nezavisnost KiM predstavljala odstupanje od svih do sada proklamovanih principa meÄ‘unarodne zajednice.
«U Republici Srpskoj ljudi intenzivno prate deÅ¡avanja na Kosovu i Metohiji, i evidentno je da je u Republici Srpskoj daleko veće interesovanje za Kosovo i Metohiju nego za ono Å¡to se deÅ¡ava u Sarajevu. Ukoliko Kosovo dobije nezavisnost to bi stvorilo frustraciju kod ogromne većine stanovniÅ¡tva u RS i vjerovatno pojaÄalo razmiÅ¡ljanja o statusu Republike Srpske unutar Bosne i Hercegovine. Tu, meÄ‘utim, meÄ‘unarodna zajednica oÅ¡tro osuÄ‘uje svaku pomisao da RS sama odabere svoj dalji put. Mi smo ipak potpuno uvjereni u trajan opstanak RS i upravo zbog toga je i poruÄeno da će na svaki zahtjev za ukidanjem RS odgovor iz RS biti zahtjev za referendum za samoopredeljenje», kaže Dodik.
Odgovarajući na pitanje zbog Äega postoje dva pristupa - izlazak RS iz BiH, koji se smatra nedopustivim i izlazak Kosova iz Srbije na koji se blagonaklono gleda, premijer Dodik kaže da to pitanje “kod svih nas stvara frustraciju i naravno da ne može biti razumjevanja za te dvostruke standarde i razliÄite pristupe u suÅ¡tini istom problemu. Vi znate da je u meÄ‘unarodnoj zajednici isprofilisan stav da su republiÄke granice raspadom SFRJ priznate kao državne granice i u tom kontekstu se nama u RS poruÄuje da nema osnova za bilo kakvu priÄu o samoopredeljenju, jer su granice bivÅ¡e SocijalistiÄke Republike BiH postale državne granice BiH. Kako je onda moguće da se za KiM kao rjeÅ¡enje razmatra nezavisnost, jer Kosovo nije bilo republika u bivÅ¡oj državi, smatra premijer RS.
Dodik insistira na primeni istih standarda, kao i da “nema trajne stabilnosti na ovim prostorima ukoliko se ne pronaÄ‘u reÅ¡enja koja će uvažiti interese i strahove svih narodaâ€.
On smatra da etniÄkih reÅ¡enja, u smislu kako to sada na Kosovu i Metohiji sprovode albanski radikali, ne može i ne sme biti, bez obzira Å¡to su u globalu na prostoru bivÅ¡e SFRJ realizovana etniÄka reÅ¡enja, ali dugoroÄno gledano ta reÅ¡enja moraju ukljuÄiti i minimum zaÅ¡tite prava onih koji su ostali manjina u nekoj od država.
Izgradnja održivog pravnog i druÅ¡tvenog sistema jedini je garant da iskljuÄivu korist od takvih reÅ¡enja ne uzmu kriminalci, ekstremisti ili izolacionisti, rekao je premijer Republike Srpske u intervjuu za Glas juga.