Povodom nedavno objavljenog konkursa za sve radnike Å¡kola goranske nacionalnosti u Gori, a koji je objavio Direktorijat za obrazovanje u DragaÅ¡u radnici ovih Å¡kola uputili su otvoreno pismo meÄ‘unarodnim, albanskim i srpskim zvaniÄnicima. Pismo je upućeno specijalnom izaslaniku za pregovore o statusu Kosova Martiju Ahtisariju, novom Å¡efu UNMIK-a Joakimu Rikeru, Å¡efu OEBS-a na Kosovu Verneru Vnentu, premijeru Kosova Agimu ÄŒekuu, predsedniku Koordinacionog centra Sandi RaÅ¡ković Ivić i ministru prosvete i sporta u Vladi republike Srbije Slobadanu Vuksanoviću.
Tekst pisma objavljujemo u celosti.
“Mi dole potpisani radnici najoÅ¡trije protestujemo zbog nedavno objavljenog konkursa od strane Direktorijata za Obrazovanje OpÅ¡tine DragaÅ¡, za sva radna mesta u Å¡kolama koje gravitiraju na podruÄju Gore. Ovim postupkom Direktorijata ne samo da su pogažena sva ljudska prava koja su garantovana Konvencijom za zaÅ¡titu ljudskih prava i osnovnih sloboda već je doveden u pitanju i naÅ¡ opstanak na svojim vekovnim ognjiÅ¡tima.
Nigde na svetu nam nije poznato da se za neÄije radno mesto raspisuje konkurs a da predhodno radnik ne dobije reÅ¡enje o prestanku radnog odnosa i pruži mogućnost korišćenja svih institucionalno demokratskih sredstava za zaÅ¡titu svojih prava.
Postupak Direktorijata smatramo neodgovornim i Å¡tetnim za sve nas u Gori koji Äinimo maksimalne napore na obrazovanju mladog naraÅ¡taja i direktno je u vezi sa ukidanjem nastave na srpskom jeziku Å¡to se da videti iz teksta konkursa gde se ne pominje srpski jezik, već maternji jezik, kao i to da sam konkurs ne sadrži na kom jeziku se traže kadrovi za izvoÄ‘enje nastave Å¡to navodi na sumnju o nametanju drugog jezika, Å¡to je suprotno Konvenciji za zaÅ¡titu ljudskih prava i osnovnih sloboda, gde se u Äl. 2 kaže “ Niko ne može biti liÅ¡en prava na obrazovanje u vrÅ¡enju svojih prava u oblasti obrazovanja i nastave, druÅ¡tvo poÅ¡tuje prava roditelja da svojoj deci obezbede obrazovanje koje je u skladu sa njihovim uverenjemâ€.
Ovim postupkom se takoÄ‘e onemogućava oÄuvanje zaÅ¡tita i razvoj identiteta i prava zajednica na Äemu posebno insistira ustavni okvir za samoupravu na Kosovu cl. 3 pog. 4.
Neshvatljivo je da se to Äini baÅ¡ u vremenu kada se u BeÄu vode pregovori baÅ¡ i po pitanju obrazovanja i mi smo spremni da prihvatimo dogovor koji u BeÄu bude postignut.
Isto tako neshvatljivo je da se to Äini u godini kada se vode pregovori i o konaÄnom statusu Kosova, a samim tim i o pravima koja treba da budu garantovana svim manjinama, ukljuÄujući i pravo obrazovanja na svom jeziku. Ovakvo ponaÅ¡anje imalo je i ima nesagledive posledice za oÄuvanje goranskog entiteta na ovim prostorima. Ovome je svakako doprinelo indiferentno, bahato i neodgovorno ponaÅ¡anje pojedinih predstavnika meÄ‘unarodne zajednice koji nisu bili kadar da svestrano i blagovremeno sagledaju probleme, pritiske, ucene i pretnje kojima su bili i jesu izloženi prosvetni radnici, roditelji i deca Goranske nacionalnosti, samo zato Å¡to žele da njihova deca i dalje nastave da se Å¡koluju na srpskom jeziku po planovima koje koristi Srpska zajednica na Kosovuâ€.