Vesti

Obostrano priznanje dokumenata?

Mogućnost postizanja sporazuma između pregovaračkih timova Beograda i Prištine o slobodi kretanja pozdravljaju i srpski i albanski političari. Komentarišući obostrano priznavanje ličnih dokumenata, Oliver Ivanović i Bajram Redžepi su se složili u oceni da Srbija neće tako lako priznati kosovska dokumenta.

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović, pozdravlja dogovore koji bi mogli biti postignuti sredinom jula u pregovorima o slobodi kretanja, ali navodi da priznavanje kosovskih dokumenata od strane Srbije nije reÅ¡enje. Ivanović za emisiju “Pregovaranje’ Radija KIM ističe da je moguće jedino korišćenje kosovskih dokumenata kao osnov za izdavanje putnih isprava. “Srbija neće i ne može da prizna dokumenta, ali bi mogla da izdaje putne isprave na samom administrativnom prelazu, koje bi koristile kosovskim Albancima za prolaz kada putuju preko Srbije. S druge strane, Albanci nemaju ni jedan osnov da sprečavaju putovanje Srba i korišćenje naÅ¡ih dokumenata i registarskih tablica. Na to imamo pravo na osnovu Ustava, nereÅ¡enog statusa i Ahtisarijevog plana’, naveo je Ivanović. Kosovski ministar unutraÅ¡njih poslova Bajram Redžepi smatra da postizanje sporazuma o slobodi kretanja zavisi od spremnosti pregovarača. Redžepi je ocenio za emisiju “Pregovaranje’ da u dijalogu ima napretka, ali nije želeo da komentariÅ¡e, niti da navodi moguća reÅ¡enja koja bi mogla biti postignuta oko slobode kretanja. “Ne mogu da komentariÅ¡em jer ne znam detalje. Znam samo da je postojala indicija da se 15. juna postigne okvirni sporazum, ali je Srbija tražila da se to odloži. Ne verujem da će dokumenta biti tako lako blanko priznata. Ima napretka, ali ne mogu niÅ¡ta viÅ¡e reći’, kazao je Redžepi. Redžepi je naveo da na Kosovu joÅ¡ uvek mogu da se koriste stare registarske tablice sa oznakama gradova Kosova koje je izdao MUP Srbije, ali naglaÅ¡ava da bi, u svakom slučaju, registri za izdavanje dokumenata Srbima na Kosovu trebalo da budu predati kosovakim vlastima. PriÅ¡tinska Å¡tampa javila je u subotu da bi srpski i kosovski pregovarački timovi tokom Å¡este runde razgovora, najavljene za sredinu jula, mogli postići sporazum o slobodi kretanja. Takav jedan sporazum bi, prema navodima “Koha Ditire’ podrazumevao prihvatanje kosovske lične karte i pasoÅ¡a, kao i kosovske vozačke dozvole i tablice od strane Srbije, ali i to da će Kosovo tolerisati dokumente Srbije koji su izdati za Kosovo.

Ostale vesti

Na putu ka pravdi ključan je glas žrtava
Specijalizovana veća Kosova (SVK) imaju mandat da vode suđenja za teška krivična dela, uključujući ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. Zakon o Specijalizovanim većima i Specijalizovanom tužilaštvu propisuje da se na suđenju čuje i glas žrtava i da one da ostvare svoja prava, piše u autorskom tekstu za RTV Kim sekretar Specijalizovanih veća Kosova dr Fidelma Donlon.
  • 28.08.2021
Nova kampanja nošenja maski – Budite pažljivi i slavite u krugu porodica
Nova kampanja u borbi protiv kovida-19, sa sloganom „Nosi masku #zarad“ počela je danas na Kosovu. U centru Prištine postavljena je velika zaštitna maska koja ukazuje da građani moraju da ih nose. Instaliran je i crveni ekran koji podseća da se glavni grad nalazi u takozvanoj crvenoj zoni rizika.
  • 18.12.2020
Privođenje zbog nasilja u porodici
Srbin iz Novog Brda, čiji identitet nije saopšten, priveden je zbog fizičkog napada na svoju suprugu, saopštila je Kosovska policija.
  • 07.05.2019
Brnabić: Zaštititi pravo na informisanje Srba na KiM
Premijerka Ana Brnabić razgovarala je telefonom s predstavnikom OEBS-a za slobodu medija Arlamom Dezirom o ugrožavanju osnovnih prava Srba koji žive na KiM.
  • 26.11.2018
Diković: Savest mi je čista
Ako Kosovo postane član Interpola mediji pišu da će krenuti “potera” za Srbima zbog ratnih zločina. Prvi na listi, prema pisanju mnogih, je general Diković.
  • 19.11.2018
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj potvrdio je da je šestoro turskih državljana deportovano u Tursku, bez njegovog znanja.
  • 31.03.2018