Vesti

Udruženje porodica nestalih Albanaca obeležava Dan nestalih na Kosovu

Mirnim protestom, svečanom akademijom i nizom drugih aktivnosti, Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih Albanaca obeležiće Dan nestalih na Kosovu, koji je pre nekoliko godina ustanovljen od strane Skupštine Kosova.

Predsednik udruženja kidnapovanih i nestalih Albanaca, Haki Tasuni, kazao je za KIM radio da je organizovan miran protest na kome će prisustvovati aktivisti i članovi porodica nestalih. “Održaćemo miran protest u centru grada. Oko 11 i 30h grupa aktivista i članovi porodica krenuće od Hotela Grand do SkupÅ¡tine Kosova. Okupljeni će onda otići u bioskopsku salu ABC gde će tačno u podne, u čast nestalih i kidnapovanih lica početi svečana akademija. Nakon akademije biće prikazan dokumentarni film, a nakon svega toga u muzeju u PriÅ¡tini će biti otvorena izložba odeće pronaÄ‘enih ljudi“, kazao je Tasuni. On je istakao da će učiniti sve da se sudbina nestalih i kidnapovanih lica rasvetli Å¡to pre i naglasio da je broj takvih joÅ¡ uvek veliki. „Mi pokuÅ¡avamo i učinićemo sve Å¡to je moguće da rasvetlimo sudbine naÅ¡ih najmilijih. Nažalost broj nestalih i kidnapovanih na Kosovu je joÅ¡ uvek veliki, oko 1. 800 lica svih ncionalnosti, a mi bez ikakve razlike pokuÅ¡avamo da rasvetlimo sudbinu svakog nestalog graÄ‘anina. Bez obzira na nacionalnost, svi oni su graÄ‘ani Kosova, angažujemo se podjednako za sve i nadamo se da ćemo Å¡to pre rsvetliti njihve sudbine“, dodao je Tasuni. Na Kosovu i Metohiji se 1831 lice vodi kao nestalo, od toga 1290 su Albanci, a 541 osoba je nealbanske nacionalnosti.   Pre nekoliko godina SkupÅ¡tina Kosova je za Dan nestalih na Kosovu odredila 27. april. Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih Srba i drugih nealbanaca ne priznaje i ne obeležava ovaj dan.

Ostale vesti

Na putu ka pravdi ključan je glas žrtava
Specijalizovana veća Kosova (SVK) imaju mandat da vode suđenja za teška krivična dela, uključujući ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. Zakon o Specijalizovanim većima i Specijalizovanom tužilaštvu propisuje da se na suđenju čuje i glas žrtava i da one da ostvare svoja prava, piše u autorskom tekstu za RTV Kim sekretar Specijalizovanih veća Kosova dr Fidelma Donlon.
  • 28.08.2021
Nova kampanja nošenja maski – Budite pažljivi i slavite u krugu porodica
Nova kampanja u borbi protiv kovida-19, sa sloganom „Nosi masku #zarad“ počela je danas na Kosovu. U centru Prištine postavljena je velika zaštitna maska koja ukazuje da građani moraju da ih nose. Instaliran je i crveni ekran koji podseća da se glavni grad nalazi u takozvanoj crvenoj zoni rizika.
  • 18.12.2020
Privođenje zbog nasilja u porodici
Srbin iz Novog Brda, čiji identitet nije saopšten, priveden je zbog fizičkog napada na svoju suprugu, saopštila je Kosovska policija.
  • 07.05.2019
Brnabić: Zaštititi pravo na informisanje Srba na KiM
Premijerka Ana Brnabić razgovarala je telefonom s predstavnikom OEBS-a za slobodu medija Arlamom Dezirom o ugrožavanju osnovnih prava Srba koji žive na KiM.
  • 26.11.2018
Diković: Savest mi je čista
Ako Kosovo postane član Interpola mediji pišu da će krenuti “potera” za Srbima zbog ratnih zločina. Prvi na listi, prema pisanju mnogih, je general Diković.
  • 19.11.2018
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj potvrdio je da je šestoro turskih državljana deportovano u Tursku, bez njegovog znanja.
  • 31.03.2018